Home Kulturë Panairi i librit ne Torino, interes i shtuar i vizitoreve per sallonin...

Panairi i librit ne Torino, interes i shtuar i vizitoreve per sallonin shqiptar

Salloni Shqiptar në Torino ka tërhequr vëmendjen e mijëra vizitorëve.

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti publikoi në rrjete sociale, foto që përcjellin imazhe të vizitorëve të ndryshëm që ndalojnë në Sallonin Shqiptar të Panairit të Librit që po mbahet në Torino.

“Një shkëmb që i hapet botës përmes letërsisë”, u shpreh Marariti, teksa e cilësoi realizimin e sallonit shqiptare, “një vepër sa arkitekturore dhe artistike nga Matilda Pando dhe Ergys Krisiko”.

“Një punë e palodhur, në një kohë fare të shkurtër, nga vajza e djem në Ministrinë e Kulturës dhe Qendra  Kombëtare e Librit dhe Leximit, me mbështetjen e partnerëve tanë:Shoqata e Botuesve Shqiptarë, Regione Puglia, Qendra Shqiptare e Torinos e të tjerë, që na u bashkuan në rrugëtim “përtej paqyrës”, tha Margariti.

Ata.gov.al

Previous articleGjermania jep dritën jeshile: Nënshtetësia për 5 vjet, pasaporta merret më shpejt!
Next articleRusia i ndalon hyrjen Obamës, paralajmëron pasoja për “çdo sulm armiqësor”!